Okolí obce

 

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu asi 110 km od Vídně patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Současnou podobu mu vtiskli po ničivém požáru v roce 1665 hrabata Althannové. Ti na sklonku 17. století - podle projektu proslulého dvorního architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu - nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků, dominující zdejší členité krajině a výtvarně umocňující její osobitý půvab.

Zřícenina Cornštejn

Cornštejn je zříceninou rozsáhlého hradu z první poloviny 14. století. Leží asi devět kilometrů západně od Vranova. Od konce 16. století je již uváděn jako pustý. Chátrající zřícenina byla v sedmdesátých letech minulého století staticky zajištěna. V současné době je zpřístupněna veřejnosti, a to denně, ale zpravidla jen v červenci a srpnu.

Státní hrad Bítov

Státní hrad Bítov se nachází nad soutokem Dyje a Želetavky asi třináct kilometrů severozápadně od Vranova. Tento původně královský hrad je poprvé připomínán po roce 1060 jako jeden z prvních strážních hradů na jižní hranici českého státu. Hrad je veřejnosti přístupný v hlavní turistické sezóně od května do září s výjimkou pondělí, navíc v dubnu a říjnu o sobotách, nedělích a svátcích.

Nový Hrádek u Lukova

Nový Hrádek u Lukova je národní kulturní památka. Nachází se asi 14 km východně od Vranova. Je tvořen dvěma objekty – starší lucemburskou stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí a předním hradem, který vznikl z původního předsunutého opevnění. V období třicetileté války byl dobyt, pobořen a opuštěn vrchností. Od roku 1992 je opět přístupný veřejnosti.

Čížov

Čížov je malá obec osm kilometrů východně od Vranova s dochovanou vesnickou architekturou a kaplí Panny Marie Bolestné z roku 1756. Na konci obce je situováno návštěvnické středisko správy Národního parku Podyjí se stálou expozicí o přírodě parku a informační kanceláří. V jeho blízkosti je zachována část hraniční linie drátěných zátarasů – tzv. železné opony.

Sportovně kulturní centrum Sýpka Jevišovice

Široká nabídka aktivit pod jednou střechou: bowling (2 dráhy), kulečník, kuželky, fotbálek a šipky, relaxační a wellness zóna (bazén s teplotou vody 27-28 °C, vířivka, vodní a vzduchové hřiby, podvodní masážní lavice, sauna, perličkové koupele a masáže).

Městská plovárna Louka – Znojmo

Aquapark nabízí kondiční a rekreační bazény (teplota vody 26°C), ostrov s proudovým kanálem, vodní atrakce, skluzavky, tobogán, hřiště pro plážový volejbal, míčové hry, streetball, stolní tenis, dětské brouzdaliště, hřiště s prolézačkami a pískoviště.

Další užitečné odkazy a tipy na výlet: